Hijyen Kuralları

Hijyen Kuralları

Hijyen; sağlık ve temizlik tanrısının adıdır. Bir uzman olarak mesleğinizi başarıyla sürdürmeniz için, sağlıklı ve bakımlı olmanız gerekmektedir.

 

Bunlar çalışma ve meslek hayatını etkilediği gibi sosyal hayatınızı da etkiler, hayatın zevkini alamazsınız. Mesleğimizle uyumlu olmak için canlı ve sağlıklı olmak zorundayız. Böylece kendimize ve çevremize verdiğimiz değer, saygı artacaktır.

Hijyen sözcüğünden; sağlığa zararlı çevre koşullarını ortadan kaldırarak hastalıklarla mücadele anlaşılır. Hijyen; sağlıklı yaşam ile uğraşan bilim dalıdır ve kendi içinde bölümlere ayrılır.

Bunlar:

1-Modern Hijyen: Fizik, kimya, biyoloji gibi bilimleri kapsar.

2-Şahsi Hijyen: Birey tarafından kendi sağlığını korumak için, sağlıklı yaşam koşullarını uygulayarak yaptığı bakımlardır.

Bunlar

 1. Temizlik
 2. Ağız hijyeni
 3. Doğru duruş
 4. Yeterli egzersiz
 5. Rahatlama, gevşeme
 6. Yeterli uyku
 7. Dengeli beslenme
 8. Sağlıklı düşüncelerdir

3-Kamu Hijyeni: Toplum sağlığını geliştirmek için devlet tarafından alınan önlem ve uygulamalardır. Devlet aşağıdaki koşulları temin ederek vatandaşlarının sağlık, güvenlik ve çıkarlarını koruma sorumluluğunu taşır. Ancak birey olarak bizler de bu konuda sorumlulukları paylaşmak zorundayız.

 1. Temiz hava
 2. Temiz gıda
 3. Temiz su
 4. Yeterli Kanalizasyon
 5. Hastalıkların kontrolü
 6. Yeterli tıbbi malzemeler

4-İşyeri Hijyeni: Sektörümüzde kuaför ve güzellik salonları için özel talimatlar vardır. Bu talimatlar; çalışma yerleri, aletleri, malzemeler, çalışanlar, müşteriler ve dezenfekte önlemleri hakkındadır.

Güzellik problemleri sağlık problemine dönüşebilir, bu yüzden çalışma alanlarımız, alet ve cihazların kişi sağlığı açısından hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz.

Add Comment